• استان: تهران
  • حوزه انتخابیه: تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر
  • شعار: تحول و توسعه

پویش بزرگ انتخاباتی خبرگزاری مهر با عنوان «با مهر انتخاب کنیم؛ کارآمدی و شایسته گزینی» تلاش دارد با آماده کردن بستری مناسب برای داوطلبان نمایندگی دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، گامی در جهت کمک به مردم برای انتخاب اصلح و برگزاری پرشور انتخابات بردارد.

وحید بیگ زاده یکی از داوطلبین نمایندگی دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر است، که در زیر رزومه کوتاهی از وی و پاسخ‌هایش به سوالات مهر در دو بخش کشوری و استانی را می‌خوانید:

رزومه:

– دکتر وحید بیگ‌زاده، پژوهشگر دانشگاه صنعتی شریف

* مهم‌ترین آسیب کارکردی مجلس شورای اسلامی از نگاه شما چیست؟

۱- عدم انتخاب و عدم قرارگیری نمایندگان با تخصص مرتبط در کمیسیون‌های تخصصی مربوطه و مسائل متعاقب آن

۲- عدم توسعه و بروز کردن قانون آئین نامه داخلی مجلس

۳- شیب عملکرد ملایم متناسب با زمان

۴- وابستگی به بعضی اشخاص حامی خاص که برای ورود نماینده به مجلس هزینه می‌کنند (حامی اصلی باید مردم باشند).

*مجلس برای تقویت نقش نظارتی و تقنینی خود باید دست به چه اقداماتی بزند؟

تقویت نقش نظارتی:

۱- اعمال نظارت کامل، جامع و بدون ملاحظه بر سازمان‌ها و…

۲- اطمینان از اجرای کامل و بی‌عیب‌ونقص قوانین

۳- عدم دخالت نمایندگان در انتصاب‌ها اما نظارت کنند تا شخص با کارآیی کمتر انتصاب نشود و بر اساس شایسته‌سالاری این کار انجام پذیرد.

۴- تقویت و توانمندی (عمدتاً غیرمالی) بازوها و اهرم‌های نظارتی

تقویت نقش تقنینی:

۱- نمایندگان باید دارای علم و تجربه لازم و کافی باشند و با داشتن دید همه‌جانبه نسبت به مسائل و مشکلات و…، کلیه عوامل دخیل در آنها را (سائل و مشکلات و…) شناسایی کنند و سپس به تقنین پردازند تا قانون ناقص و با قابلیت اجرای بسیار کم مصوب نشود چون چنین قانونی با مقاومت در برابر اجرا مواجه شده و سبب سردرگمی اجراکنندگان و افزودن تبصره‌ها و بندهای زیادی به آن می‌شود که هم سبب پیچیدگی آن شد و هم بعد نظارتی را تضعیف می‌کند.

حتماً باید پیش‌نویس قانون باید توسط متخصصان در زمینه مربوطه با در نظر گرفتن شرایط کشور و مردم و مشورت با صاحب‌نظران و… تهیه شود. طبق نظر اینجانب قانون باید تمام مولفه‌ها، عوامل و شرایط دخیل در یک موضوع را شامل بشود و با توجه به بررسی تمام موارد، بهینه‌ترین و بهترین حالت در قالب قانون درآید. چنین قانونی در تمام مصاحبه‌ها، مناظره‌ها و…، به دلیل منطقی بودن و صحیح بودن قابل دفاع و اجرا خواهد بود.

۲- تعامل نزدیک و گسترده با نخبگان علمی در راستای تخصص‌های مورد نیاز با تقنین

۳- آسیب‌شناسی قوانین قبلی (نوع تأثیر بر دولت، مجلس، جامعه، شهروندان) و اصلاح و بهبود آنها

۴- در نظر گرفتن بودجه حساب‌شده و قابل تأمین برای هر قانون

۵- ورود و قانون‌گذاری در زمینه اموری که اثر منفی آنها بر مردم ملموس است و هر روز با آن درگیر هستند.

۶- هر قانونی در کمیته تخصصی مربوطه و تا نهادینه شدن کامل آن قانون، رصد و ارزیابی بشود.

*نمایندگان چرا نباید اسیر تجمل‌گرایی شوند و برای پرهیز از این آسیب، چه اقداماتی ضرورت دارد؟

چون: ۱- تجمل‌گرایی سبب می‌شود مردم از نماینده دور شوند و این یعنی اصل مهم نمایندگی زیر پا گذاشته شده است (توسط نماینده).

۲- الگوی رفتاری بد و نادرستی را در جامعه باب می‌کند.

۳- نشان می‌دهد تقوا و خداترسی شخص (نماینده) کمتر شده است.

۴- فساد در بسیاری از موارد ناشی از روحیه زیاده‌طلبی و اشرافی‌گری و تجمل‌پرستی است.

۵- تأثیر نامطلوبی بر جامعه دارد.

برای پرهیز از این آسیب:

۱- نمایندگان مجلس و مسئولان باید در این زمینه، اولین اقدام‌کننده باشند و از خودشان شروع کنند.

۲- در زمینه کاهش تجمل‌گرایی فرهنگ‌سازی شود.

۳- زندگی هدفمند و با برنامه باید در اولویت قرار گیرد.

*همکاری و همراهی میان مجلس و سایر قوا و دستگاه‌ها چه تأثیری می‌تواند بر پیشرفت کشور داشته باشد؟ به نظر شما مهمترین تجلی‌گاه این همراهی و همکاری چیست؟

با در نظر گرفتن اصل استقلال و همکاری، همکاری، همراهی و هم‌افزایی میان مجلس و سایر قوا، سبب شناخت بهتر مسائل، مشکلات، چالش‌ها و… کشور می‌شود و با دستیابی به این مهم، برنامه‌ریزی برای رفع مسائل، مشکلات، چالش‌ها و… کشور بهتر انجام شده و بهتر اجرا می‌شود.

مهم‌ترین تجلی‌گاه این همکاری و همراهی بهبود وضعیت جامعه و مردم در تمام زمینه‌های مربوطه خواهد بود.

*مسؤولیت پذیری در قبال مردم موضوعی است که نمایندگان باید همواره به آن توجه داشته باشند. اگر نمایندگان از این مهم غافل شوند، چه پیامدهای منفی ایجاد خواهد شد؟

لازمه نمایندگی مؤثر، مسئولیت‌پذیری و تعامل با مردم حوزه انتخابیه شامل جلسات متعدد، گفتگو و…، به منظور رسیدگی به مشکلات، درک دیدگاه‌ها و استفاده از توانایی، دانش، ایده‌ها و… ایشان است.

در صورت غفلت از این موضوع، اساس نمایندگی (تعامل با مردم و مسئولیت‌پذیری در قبال مردم)، خدشه‌دار می‌شود که مقدمه شروع مسائل و مشکلات منفی دیگر است.

*مردمی بودن یکی از خصیصه‌های مهم هر نماینده باید باشد. یک نماینده چگونه می‌تواند این خصیصه را تحقق بخشد بدون آنکه در ورطه عوام‌زدگی و طرح شعارهای غیر واقع‌بینانه اسیر شود؟

با احساس مسئولیت در قبال مردم، بودن در بین مردم و درک شرایط و مشکلات ایشان، همفکری با مردم و…

* طبق قانون اساسی یک نماینده در قبال همه مردم ایران مسؤولیت دارد. برای تحقق این اصل مهم و جلوگیری از بخشی زدگی، باید چه مواردی مد نظر قرار گیرد؟

نماینده حوزه انتخابی خاصی بودن، نفی‌کننده نمایندگی مردم ایران بودن نیست و تمام نمایندگان باید مسائل داخلی و خارجی کل کشور و حوزه انتخابیه خود را باهم در نظر بگیرند.

  • سوالات استانی:

*استان تهران با کمبود سرانه‌های آموزشی، ورزشی، فضای سبز و… در اکثر مناطق خود به ویژه پردیس مواجه است، برای حل این معضل چه تدابیر عاجلی باید اندیشید؟

در گام اول باید توسعه پایدار و متقارن کشوری مد نظر قرار گیرد تا مهاجرت به استان تهران کاهش یابد. در گام دوم باید نسبت به افزایش استانداردسازی سرانه‌های آموزشی، ورزشی و فضای سبز در شهرهای مذکور اقدام نمود.

*آلودگی هوا و فرسودگی حمل و نقل عمومی یکی از رایج‌ترین معضلات استان تهران است، برای حل این دو مساله چه برنامه‌ای دارید؟

روش‌های کوتاه‌مدت تاکنون اجرا شده‌اند هرچند تأثیرگذار بوده‌اند اما راه حل اصلی نیستند و باید برنامه میان‌مدت و بلندمدت در این زمینه تهیه و اجرا شود که نیازمند مطالعات علمی است اما به طور کلی:

۱- شناسایی منابع آلایندگی شامل وسایل نقلیه موتوری و… انجام شود.

۲- با توجه به تأثیرات هر کدام، برنامه‌ریزی شود تا در میان‌مدت یا بلندمدت اثر آلایندگی آن منبع به حداقل برسد.

۳- از روش‌های مدرن هم استفاده شود. همچنین با اصلاح روال‌های اداری و… مراجعه برای کار اداری به تهران کاهش یابد.

در مورد حمل و نقل عمومی، باید از مدرن‌ترین روش‌های روز استفاده کرد (مثل برقی‌سازی حمل و نقل عمومی) و باید بخش خصوصی در این زمینه ورود بیشتری داشته باشد.

*حاشیه نشینی و مهاجرت پذیری بالای تهران یکی از مسائلی است، که این استان و به خصوص شهر تهران را همواره با خود درگیر کرده است، این دو معضل چگونه مدیریت می‌شوند؟

۱- راه حل اصلی این مشکل، توسعه متقارن و پایدار در سطح کشور است و اگر شخص مهاجر یا حاشیه‌نشین در محل سکونت اصلی خودش از رفاه قابل قبولی برخوردار باشد، با مهاجرت به تهران و حاشیه‌شینی، خودش را به زحمت نمی‌اندازد.

۲- برای اتباع بیگانه هم باید برنامه‌ریزی شود و چاره‌اندیشی گردد.

source

توسط namov