به گزارش خبرگزاری مهر، محمد هادی ایمانیه پیش از ظهر شنبه در آئین کاشت نهال در شهر بین‌المللی سلامت شیراز که همزمان با آغاز طرح کاشت یک میلیارد درخت در سراسر کشور آغاز شد بر ضرورت مشارکت و همکاری همه دستگاه‌ها، نهادها و مردم در تحقق دستور رهبر معظم انقلاب مبنی بر کاشت یک میلیارد نهال طی چهار سال تاکید کرد.

استاندار فارس با بیان اینکه یکی از جاذبه‌های مطرح در دنیا، فضای سبز است که بخشی از سلامت مردم را تأمین می‌کند خاطرنشان کرد: اگر همه سازمان‌ها و ارگان‌هایی که از بودجه کشور استفاده می‌کنند در این زمینه مشارکت کنند شاهد تحقق این امر ضروری، عظیم و حیاتی خواهیم شد.

ایمانیه با اشاره بر اینکه یکی از اهداف تأسیس شهر بین‌المللی سلامت در شیراز جلوگیری از مهاجرت پزشکان و ایجاد مهاجرت معکوس است، گفت: پزشکان، پرستاران، پیراپزشکان وقتی ببینند شرایط کاری در کشور و استان خود فراهم است علاقمند هستند در کنار خانواده خود بمانند.

استاندار فارس افزود: این زمین در یکی از بهترین محل‌ها واقع شده است و طی یک سال گذشته با مدیریت جدید کار سرعت بیشتری گرفته و زیرساخت‌ها در حال آماده سازی است و پس از آن سرمایه‌گذاران می‌توانند برای احداث دی کلینیک، منازل مسکونی، هتل، مزارع گیاهان دارویی، بیمارستان و… در این شهر سرمایه گذاری کنند.

در کنار کاشت درخت باید از تخریب باغات جلوگیری شود

نماینده عالی دولت در فارس با اشاره به ظهور تکنولوژی‌های جدید، تخریب بیش از پیش محیط زیست و آلودگی هوا، اظهار داشت: باید برای جبران این مسائل تدبیری اتخاذ شود و قطعاً کاشت نهال و پرورش درخت یکی از همین تدابیر است.

استاندار فارس صرفاً به موضوع کاشت درخت اکتفا نکرد و یکی دیگر از راه‌های حفظ محیط زیست و تأمین سلامت و مبارزه با آلودگی هوا را جلوگیری از تخریب درختان، خشکاندن باغات و نابود کردن فضای سبز عنوان کرد و افزود: برای داشتن محیط زیست سالم، جذاب، نشاط‌آور علاوه بر کاشت درخت، همزمان باید از تخریب درختان موجود جلوگیری کرد.

ایمانیه در انتهای سخنان خود تصریح کرد: وظیفه شرعی، قانونی، وجدانی، ملی همه است که تخلفات در حوزه تخریب باغات، قطع درختان، نابودی محیط زیست را اطلاع رسانی کنند و قرارگاه مبارزه با زمین‌خواری، کوه‌خواری و مبارزه با تخریب باغات در این زمینه گزارشات دریافتی را بررسی و پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

فصلی سبز در شهر بین‌المللی سلامت آغاز شده است

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز نیز در این مراسم گفت: حضور مسئولان ارشد استان و دیگر مدیران استانی در طرح کاشت یک میلیارد درخت در شهر بین‌المللی سلامت شیراز بیانگر توجه به حفظ محیط زیست و سلامت انسان‌ها است.

سعید مصفا با بیان اینکه راه اندازی شهر بین‌المللی سلامت شیراز نقش مهمی در توسعه گردشگری تندرستی و درمان خواهد داشت گفت: صنعت گردشگری بعد از صنایع نفت و خودرو سازی، یکی از صنایع مهم جهان است که نقش پررنگی در حوزه اقتصاد داشته و قطعاً سرمایه گذاری در این حوزه سبب رونق تمامی حوزه‌ها می‌شود.

هزینه کاشت درخت برای انسان‌ها به مراتب کمتر از هزینه‌های درمانی است

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز افزود: فرهنگ درختکاری از سال‌های خیلی دور هم از جنبه‌های دینی و هم از جنبه‌های تمدنی و تاریخی در کشور ما وجود دارد و آثار درختکاری در کشور ما مربوط به این چند سال اخیر نیست و کشور ایران ظرفیت‌های بسیار زیادی را پیرامون این مهم دارد.

وی با بیان اینکه کاشت درخت و نهال در شهر سلامت شیراز یکی از اقدامات ماندگار و همسو با اهداف راه اندازی و احداث این مرکز تندرستی و سلامتی است، افزود: درختان یک خط دفاعی قوی در برابر آثار تغییر آب و هوا هستند که تهدیدی جدی برای سلامت انسان محسوب می‌شود که انجام فعالیت‌هایی مانند درختکاری و کاشت نهال تأثیر مستقیمی بر سلامت مردم و بیمارانی که جهت درمان شهر سلامت شیراز را انتخاب می‌کنند می‌گذارد.

مصفا با بیان اینکه در دهه‌های اخیر رشد جوامع شهری، صنعتی شدن و بهره برداری بیش از اندازه از جنگل‌ها و مراتع، منجر به ایجاد تغییرات اقلیمی و تخریب پوشش گیاهی، کاهش نفوذ پذیری روان آب‌های سطحی زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده است، ادامه داد: بی شک هزینه کاشت درخت به مراتب کمتر از هزینه‌های درمانی برای انسان‌ها است.

وی بر نقش و پتانسیل بالای شهر بین‌المللی سلامت شیراز در حوزه سلامت، درمان و تندرستی تاکید کرد و ادامه داد: شهر سلامت شیراز یک نقطه طلایی در غرب آسیا در حوزه سلامت خواهد بود و اثر بسیار زیادی در حوزه سرمایه‌گذاری و اشتغال در شیراز خواهد داشت.

source

توسط namov