«سعید رحمان‌سالاری»، مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، آغاز طرح تعویض مخزن فرسوده تاکسی‌های دوگانه‌سوز را اعلام کرد. این تعویض به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای ندارد.

وی درباره این طرح گفت: «مالکان خودروهای گازسوز که تاریخ انقضای مخزن آن‌ها (۱۵ سال) فرا رسیده است، می‌توانند برای تعویض مراجعه کنند. این افراد از سه‌شنبه، ۳۰ آبان‌ماه، می‌توانند با مراجعه به سایت gcr.niopdc.ir برای تعویض مخازن گاز خودروی خود ثبت‌نام کنند. آن‌ها پس از دریافت نوبت از نزدیک‌ترین کارگاه، می‌توانند مخزن خود را تعویض کنند. این طرح به‌صورت کاملاً رایگان و از محل مصوبه ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر اجرایی شده است. بنابراین کارگاه‌ها حق دریافت هیچ‌گونه هزینه‌ای برای تعویض مخازن ندارند.»

او در ادامه افزود: «فهرست خودروهایی که عمر مخازن آن‌ها به پایان رسیده، از سوی وزارت کشور به این نهاد اعلام شده است. بنابراین خودروها براساس آن فهرست قابل شناسایی و قادر به ثبت‌نام در سایت مذکور خواهند بود.»

رحمان‌سالاری درباره مالکانی که پس از ثبت‌نام در این سایت، پیامک مشمول نبودن را دریافت می‌کنند، گفت: «این افراد باید به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند و درصورتی‌که مخازن خودروی آن‌ها فرسوده و معیوب تشخیص داده شود، برای تعویض مخازن از طریق آن مراکز به اتحادیه تاکسیرانی استان معرفی می‌شوند.»

تعویض مخزن گاز تاکسی‌ها با کیت‌های ساخت داخل

وی در پایان با اشاره به توسعه زیرساخت‌های صنعت سی‌ان‌جی و صنایع وابسته تأکید کرد: «همه کیت‌ها و مخازن ساخت ایران است و با این طرح می‌توان حدود ۱۰۰ هزار مخزن خودرو را تعویض کرد.»

طرح تعویض مخزن گاز تاکسی‌ها در صورت اجرای موفق، تأثیر مثبتی بر افزایش ایمنی خودروها خواهد گذاشت. طی ماه‌های اخیر، تصاویر بسیاری از انفجار مخازن گاز در جایگاه‌ها منتشر شده است. بسیاری از این اتفاقات به‌دلیل بروز مشکل در سیستم مخازن گاز خودروها رخ می‌دهد. بنابراین تعویض مخازن به‌صورت رایگان باعث افزایش امنیت تاکسی‌ها و سرنشینان آن‌ها خواهد شد.

source

توسط