در راستای یکپارچه‌سازی ناوگان اصناف کشور،‌ در فاز اول ۱۰۰ دستگاه خودرو شاهین تحویل اصناف کشور شد. طی توافقی که بین گروه خودروسازی سایپا و اتاق اصناف کشور صورت گرفته، گروه خودروسازی سایپا در راستای یکپارچه سازی ناوگان اصناف کشور،‌ خودرو شاهین اتوماتیک، محصول جدید خود را که دارای استاندارهای ایمنی و به‌روز دنیا بوده و از امکانات و تجهیزات رفاهی، کامل و جدید برخوردار است را به اتاق اصناف کشور تحویل می‌دهد. در حاشیه رویداد تجهیز و یکپارچه‌سازی واحدهای بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران که با حضور عباس علی‌آبادی، ‌وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت و مجتبی صفایی، ‌رییس اتاق اصناف ایران برگزار شد،‌ تعداد ۱۰۰ دستگاه خودرو شاهین تحویل اتاق اصناف ایران شد. بدین ترتیب، طی هفته‌های آینده، شاهد تحول در حمل‌ونقل و لجستیک اتاق اصناف خواهیم بود.

۵۵۰ خودرو شاهین به ناوگان اصناف می‌پیوندد

رئیس اتاق اصناف ایران در این خصوص، گفت: «با حضور وزیر صمت از ۱۰۰ خودرو شاهین که به ناوگان حمل‌ونقل و لجستیک بازرسی و نظارت اتاق‌های اصناف کشور اضافه می‌شود، رونمایی شد.»

مجتبی صفایی افزود: «تاکنون ۵۵۰ دستگاه کسری وجود داشت که بخشی از آن با اجاره خودرو انجام می‌شد.»

او با بیان این‌که تمام فعالیت‌های خودروهای بازرسی اتاق اصناف در بستر سامانه‌های نظارت و بازرسی شکل می‌گیرد، تاکید کرد: «در کل کشور ۹۰خودرو در مالکیت اتاق‌های اصناف و ۱۵۰خودرو هم به‌صورت استیجاری مورد استفاده قرار گرفته بود و با افزودن ۵۵۰خودرو شاهین، خودروهای مستهلک از گردونه فعالیت خارج خواهند شد تا مشکلی در زمینه لجستیک و حمل‌ونقل نداشته باشیم.»

ارتقای قابل‌توجه کیفیت خودرو شاهین طی ۲۲ماه گذشته

خودرو شاهین طی ۲۲ماه گذشته ارتقای قابل‌توجهی در زمینه کیفیت یافته و خودرو شاهین اتومات نیز به سبد محصولات گروه سایپا اضافه شده و در طرح فروش سامانه یکپارچه خودرو، مورد استقبال وسیع مردم قرار گرفته است.

بر این اساس، سایپا با استقبال سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف جهت خرید خودرو شاهین اتوماتیک روبه‌رو شده است و با توجه به برنامه افزایش تولید خودرو شاهین اتوماتیک، می‌تواند پاسخگوی درخواست‌های خرید خودرو مذکور باشد. همچنین در سال جاری گروه خودروسازی سایپا موفق شده تولید خودرو شاهین را نسبت به مدت مشابه ۷۰درصد رشد دهد.

جعبه‌دنده خودکار هفت‌سرعته با دو حالت رانندگی

موتور ۱۰۹اسبی شاهین، درحالی گشتاور ۱۷۸نیوتون‌متری را تولید می‌کند که دیگر خودروهای داخلی دارای اسب‌بخار و ابعاد مشابه (فراتر از ۴.۴ متری داخلی) حداکثر گشتاورشان به حدود ۱۴۲ تا ۱۵۸ نیوتون‌متر می‌رسد.

بررسی مدت ‌زمان و نحوه پوشش گارانتی شاهین نیز نشان می‌دهد شاهین با وجود این‌که مجهز به موتور توربوشارژر است، دارای گارانتی ۶۰هزار کیلومتری بوده و از همان ابتدای عرضه؛ نسبت‌به رقبا ۲۰هزار کیلومتر ضمانت قوای محرکه بیشتری داشته است.

جعبه‌دنده اتوماتیک این خودرو ملی سایپا از نوع CVT است و در حالت تیپ‌ترونیک تعویض دنده هفت‌سرعته را برای راننده فراهم می‌کند. جعبه‌دنده خودکار شاهین حالت رانندگی اسپرت و برفی را هم دارد.

باک نسخه اتوماتیک شاهین مانند نسخه دنده‌ای ۴۷ لیتر بوده و وزن این خودرو کلاس C توسط سایپا ۱۳۲۰ کیلوگرم اعلام شده است. استاندارد آلایندگی این خودرو یورو۵ است و مصرف سوخت ترکیبی شاهین اتومات در شرایط ایده‌آل ۷.۵۲ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر اعلام شده است.

امکانات رفاهی و ایمنی شاهین اتوماتیک

شاهین اتوماتیک نیز مانند نسخه دنده‌ای به سانروف برقی، سنسور نور، فرمان کمکی برقی، ترمزهای دیسکی جلو و عقب، رینگ آلومینیومی ۱۵اینچی، ترمز ABS و EBD و BAS، چراغ روشنایی روز، تهویه اتوماتیک، آینه تاشو برقی، استارت دکمه‌ای، تریم داخلی چرم مصنوعی، سنسور پارک و دوربین عقب، نمایشگر تعویض دنده GSI، سنسور باد تایرها، دو کیسه هوا و… مجهز است. اما تیپ اتوماتیک شاهین امکاناتی مانند نمایشگر لمسی ۱۰اینچی، کروزکنترل، محدودکننده سرعت، سامانه کنترل پایداری الکتریکی و سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی را بیشتر از تیپ دنده‌ای دارد. شاهین اتوماتیک از نظر ظاهری نیز تفاوت‌هایی با نسخه G دارد؛ در شاهین اتوماتیک، کروم‌کاری جلو پنجره، کروم بالای قاب پلاک عقب، دکوراتیو جدید کابین، آنتن کوسه‌ای و تریم داخلی دو رنگ دیده می‌شود.

ارائه شاهین اتوماتیک با استانداردهای ۸۵گانه

با ابلاغ سازمان ملی استاندارد ایران مبنی بر تجهیز تمام خودروهای تولیدی شرکت‌های خودروساز به استانداردهای ۸۵گانه، گروه سایپا از ابتدای سال جاری با تعریف پروژه‌های جدید و مرتبط، این مهم را در دستور کار خود قرار داد.

با اقدامات صورت‌گرفته توسط بخش مهندسی گروه خودروسازی سایپا، محصول شاهین در تیپ دنده‌ای و اتوماتیک از ابتدای مردادماه سال جاری با استانداردهای ۸۵گانه تولید شده است.

از همین رو خودرو شاهین، اولین محصول گروه خودروسازی سایپاست که از ابتدای ماه گذشته با استانداردهای ۸۵گانه تولید شده است. در راستای بخشنامه سازمان ملی استاندارد ایران،‌ سایر خودروهای گروه سایپا نیز در حال تجهیز به استانداردهای ۸۵گانه هستند. بدین ترتیب، با اجرای تمام استانداردها نیز تیراژ تولید گروه سایپا حفظ خواهد شد و این مجموعه با کاهش تولید روبه‌رو نمی‌شود.

source

توسط