سخنگوی فدراسیون فوتبال گفت: خروج از چارچوب‌های اخلاقی و حرفه‌ای می‌تواند عواقب داشته باشد.

احسان اصولی درخصوص رای AFC پیرامون بازی دو تیم سپاهان و الاتحاد، اظهار داشت: رای بدوی این بازی صادر شده، ارکان قضایی در تمام ساختار فوتبال، کاملا مستقل است. اخیرا هم در شبکه اصفهان صحبتی شده و گفتند فدراسیون و مهدی تاج می‌توانستند جلوی این اتفاق را بگیرند.

فدراسیون فوتبال نمی‌تواند تاثیرگذار باشد

وی افزود: اتفاقا وقتی پرونده‌های قضایی در AFC یا فیفا، تشکیل می‌شود اگر فردی از آن کشور نقشی داشته باشد، مثلا رئیس کمیته انضباطی AFC که یک ایرانی است، تعارض منافع تعریف می‌شود و شرکت نمی‌کند. همانطور که بیگلری در جلسه شرکت نکرد.

عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال گفت: تاکید AFC یا فیفا بر این است که استقلال کمیته‌ها و ارکان قضایی حفظ و شرایط به نحوی مدیریت شود که در فضای کاملا بیطرف باشد. لذا با وجود نقش‌هایی که فدراسیون فوتبال ایران در بخش‌های مختلف دارد، نمی‌تواند تاثیر گذار باشد. کاملا بر اساس اصول حرفه‌ای و طبق اساسنامه تعریف شده در این نهادها است. در کشور خودمان هم می‌بینید که رئیس یا عضو هیات رئیسه فدراسیون نمی‌توانند در آرای مربوط به ارکان قضایی دخالت داشته باشند.

تعارض منافع یک خط قرمز در AFC است

وی افزود: بنابراین دخالت مستقیم در صدور آرا کاملا منتفی است. تعارض منافع یک بحث بسیار جدی و خط قرمزی در AFC است پس اعمال نظر خلاف است و کسی نمی‌تواند این را تایید کند یا بگوید می‌خواستم چنین کاری را انجام بدهم. چنین قصدی هم نبوده است.

اصولی درمورد اینکه گفته می‌شود فدراسیون به دنبال رایزنی برای برگزاری مسابقه آسیایی سپاهان با 24 ساعت تاخیر است، گفت: تصمیم گیری در مورد بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا توسط کمیته مسابقات AFC انجام می‌شود. باشگاه در حال پیگیری این موضوع است و فدراسیون هم کمک می‌کند که این اتفاق بیفتد ولی برنامه ریزی آن توسط فدراسیون فوتبال رخ نداده است.

انشاءالله رای AFC با ادله باشگاه سپاهان تغییر کند

سخنگوی فدراسیون فوتبال در مورد اینکه در جلسه کمیته انضباطی AFC فردی از کشور عربستان سعودی حضور داشته و چرا برای او تعارض منافع صورت نگرفته، عنوان کرد: پیگیری این حق متعلق به باشگاه سپاهان است. شکایت هم کرده و اعتراض به رای بدوی انجام شده، حتی به دادگاه CAS هم در حال شکایت هستند. ان‌شاالله این رای با ادله‌ای که باشگاه سپاهان دنبال می‌کند، تغییر خواهد کرد. طرف مستقیم، ذینفع اصلی و طرف دعوی، باشگاه سپاهان است. این باشگاه پیگیر حقوقش است. در بحث تعارض منافع از دیدگاه خودمان و AFC، اینکه به اصول اساسنامه و استقلال قضایی پایبند هستیم، چیز بدی نیست. اگر کسی این را نقض کرده، درصورت اثبات تاثیرگذاری و به وجود آمدن تعارض منافع، قابل پیگیری است که باشگاه سپاهان در حال انجام این کار است.

تاج جلسه‌ای اضطراری با کمیته داوران خواهد داشت

وی در خصوص اینکه اشتباهات داوری لیگ برتر در این هفته بیش از حد بوده و درکل همه تیم‌ها به داوری مسابقات اعتراض دارند و حتی به حضور خداد افشاریان در راس کمیته داوران انتقادات زیادی وارد شده، گفت: اتفاقات هفته گذشته، محسوس و غیرقابل انکار هستند. مورد اعتراض و انتقاد دوستان در فدراسیون هم بوده، سازمان لیگ هم به این موضوع عکس العمل نشان داده است. افشاریان هم ناراضی است. با تاج در این مورد صحبت کردم و بناست جلسه‌ای را به صورت اضطراری با کمیته داوران تشکیل بدهد تا این موضوع آسیب شناسی جدی شود.

اصولی تصریح کرد: باید نقاطی که باعث چنین اتفاقی می‌شود تا جذابیت، اعتماد و اعتبار فوتبال تحت الشعاع قرار بگیرد، برطرف شود. این فراوانی قابل اعتنایی که اشتباهات به خصوص در هفته گذشته داشت، باید برطرف شود. افشاریان هم پیگیر این موضوع است که اصلاحات لازم را انجام بدهد.

تغییر افشاریان در دستور کار نیست

وی درمورد اینکه افشاریان مدت‌هاست پیگیر است اما شرایط بدتر می‌شود آیا ممکن است خود او تغییر کند، اظهار داشت: نه چنین چیزی در دستور کار نیست و صحبتی هم در این خصوص نشده است. بناست تاج با کمیته داوران و افشاریان جلسه‌ای برای همین موضوع داشته باشد.

سخنگوی فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه افشاریان اعلام کرده برای مساله VAR نمی‌تواند تاریخ دقیقی بدهم درحالیکه لیگ عراق هم به این سیستم مجهز شده، عنوان کرد: استفاده از این سیستم پروژه پیچیده‌ای است و کارگروه خاصی دارد. استفاده کننده این سیستم کمیته داوران است ولی ورود این تجهیزات و استقرار آن پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. مهمترین مشکل ما بحث تحریم‌ها است.

وی درمورد اینکه افشاریان اعلام کرده تجهیز داوران به سیستم رادیویی لازم نیست و قضد داریم اول سیستم کمک داور ویدئویی را بیاوریم و همچنین موضوع انفعال کمیته داوران، گفت: قراراست تاج جلسه‌ای با کمیته داوران داشته باشد و نتیجه آن را با هیات رئیسه قطعا در میان می‌گذارد. هرکجا نیاز به تقویت باشد حتما انجام می‌شود. در فوتسال سیستم رادیویی را آوردیم که برای سالن است و تفاوت دارد. در جلسه قبلی هیات رئیسه روی این موضوع بحث شد. زمان زیادی هم برد تا تجیهزات از گمرک ترخیص شود. قیمتش را دقیق حضور ذهن ندارم.

اصولی گفت: با کمک دوستانی که ارتباط داشتند و توانستیم برای فوتسال این کار را انجام بدهیم، برای فوتبال هم این کار درحال انجام است. باید برد بلندتری داشته باشد و در فضای باز با نویزهایی که بیشتر از سالن هستند هم کارکرد خودش را داشته باشد. تاج و افشاریان پیگیر هستند و به زودی برطرف می‌شود.

استانداردها و چک لیست AFC باید تایید شود

عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در مورد اشکالات زمین‌های چمن، عنوان کرد: در فوتبال حرفه‌ای تامین زمین چمن با باشگاه است. این سالهاست در کشور ما اتفاق می‌افتاد. هرجاییکه باشگاه‌ها معرفی کنند کارشناس سازمان لیگ بازدید می‌کند. معمولا 2 زمین معرفی می‌کنند. بخشی که برای آسیا است از AFC برای بازدید می‌آیند. استانداردها و چک لیستی دارد که باید تایید شود. تامین، تعمیر و تعویض چمن به فدراسیون ارتباط ندارد چون برگزار کنند و ناظر مسابقات است.

اگر چمنی نامناسب نباشد مسابقه برگزار نمی‌شود

وی درمورد اینکه آیا اگر چمنی نامناسب نباشد مسابقه برگزار نمی‌شود، گفت: بله، این اتفاق در کشور زیاد افتاده و سازمان لیگ براساس حداقل‌های استاندارد جلوی خیلی از بازی‌ها را درلیگ‌های مختلف، گرفته است. افراد بسیاری هم به ما مراجعه کردند که چانه زنی کنند و مجوز صادر شود اما تا اشکلات برطرف نشده مجوز ندادند. برای AFC هم استانداردها سخت گیرانه تر است. بحث تامین چمن یا ساخت ورزشگاه به فدراسیون مربوط نیست. مستقیما به باشگاه‌ها مربوط است.

چمن زمین شماره یک کمپ تیم‌های ملی سبز شده است!

اصولی تصریح کرد: بر اساس بضاعت و چیزی که در اختیار ما است، با کمبود آب، منابع و… فدراسیون در حال تلاش است. حاصل آن این است که می‌بینید چمن زمین شماره یک کمپ تیم‌های ملی سبز شده است! از لحاظ فنی باید تعویض می‌شد و این دستاورد نیست ولی براساس شرایط موجود و بضاعت این کار می‌تواند قدم رو به جلو باشد.

بعید می‌دانم VAR به لیگ امسال برسد

سخنگوی فدراسیون فوتبال در مورد اعزام داوران به عربستان برای استفاده از VAR، گفت: توافقی که بین فدراسیون فوتبال ایران و عربستان اتفاق افتاده، آموزش داوران است. در مرحله اول داوران بین المللی ما رفتند و آموزش دیدند. یک گروه دیگر هم می‌رود و آموزش می‌بینند. بحث VAR هم دنبال می‌شود. قطعا اعزام کمک داورها هم در دستور کار است. این برنامه بر اساس زمانبندی پیش می‌رود. بعید می‌دانم VAR به لیگ امسال برسد.

خروج از چارچوب‌های اخلاقی عواقب دارد

وی درخصوص تنش‌های اخیر فوتبال کشور و ورود ارکان قضایی فدراسیون فوتبال، عنوان کرد: انتظار می‌رود در لیگ برتر رفتارهای حرفه‌ای تر و سنجیده تر شاهد باشیم. فدراسیون این انتظار را دارد و مطالبه می‌کند. چارچوب آیین نامه اخلاق کاملا روشن است. به همه ابلاغ شده و از آن آگاه هستند. وقتی از این چارچوب تخطی می‌شود، موضوع در ارکان قضایی فدراسیون فوتبال قابل تعقیب می‌شود. این اتفاق هم افتاده است. فدراسیون از همه افرادی که در فوتبال، فوتسال و فوتسال ساحلی و در لیگ‌های مختلف کار می‌کنند، می‌خواهد چارچوب اخلاقی و حرفه‌ای را حفظ کنند. خروج از این چارچوب‌ها می‌تواند عواقب و تعقیبات لازم را در ارکان قضایی فدراسیون فوتبال داشته باشد.

source

توسط