با شروع شدن فصل هالووین؛ فرصت جذابی فراهم می‌شود تا گیمرها یکسری از بازی‌های خاص را تجربه کنند. هالووین ماهیتی ترسناک و افسانه‌ای دارد و طبیعتا هیچ چیزی به اندازه تجربه یک بازی ترسناک در این فصل جذاب نیست. همچنین ما در طول یک دهه اخیر بازی‌های ترسناک بسیاری را داشته‌ایم که واقعا فوق‌العاده بودند و تجربه‌شان نیز ابدا خالی از لطف نبود. بازی‌هایی که به معنای واقعی کلمه، مو به تن هر گیمری سیخ می‌کردند و کابوس شب‌هایشان می‌شدند. بازی‌های ترسناک طرفداران خاص خودشان را دارند و تجربه‌شان نیاز به زمان خاصی ندارد. اما اگر کژوال گیمرید و تاکنون به سراغ بازی‌های ترسناک نرفته‌اید، هالووین امسال بهانه خوبی برای تجربه این سبک از بازی‌هاست.

پس بنابراین اجازه دهید که یک‌بار دیگر چارچوب‌هایمان را بشکنیم و وارد دنیای بازی‌های ترسناک شویم. اگر به هالووین و بازی‌های ترسناک علاقه‌مندید، توصیه می‌کنم که در این مقاله همراه ویجیاتو باشید. زیراکه قرار است تا باهم سفر ترسناک‌مان را به دنیای بازی‌های ژانر وحشت شروع کنیم و ۱۵ مورد از برترین بازی‌هایی که در فصل هالووین می‌توانید تجربه‌شان کنید را به شما معرفی کنیم. پس بهتر است که کمربندهایتان را محکم ببندید تا راهی سفرمان شویم.

Detention


برای شروع با یک بازی مستقل ترسناک چطورید؟ روی صحبت‌ ما با عنوان مستقل Detention است که توسط یک تیم تایوانی به نام Red Candle Games در سال ۲۰۱۷ ساخته شد و به امتیاز متاکریتیک ۸۳ نیز رسید. Detention یک بازی ترسناک روانشناختی است که به معنای واقعی کلمه، ترس از تنها بودن را به تصویر می‌کشد. داستان این بازی درباره یک دختر بچه دبیرستانی به نام Wei Chung-ting است که در مدرسه خوابش می‌برد. اما وقتی که بیدار می‌شود، متوجه طوفانی وحشتناک می‌شود که عملا خارج شدن از مدرسه را غیر ممکن کرده‌ است. هیچکسی در مدرسه نیست و Wei Chung-ting ظاهرا تنها کسی است که در مدرسه باقی مانده.


مطلب پیشنهادی:۱۵ فیلم ترسناک کیهانی یا لاوکرافت که باید تماشا کنیدیک وحشت متفاوت
۱۵ فیلم ترسناک کیهانی یا لاوکرافت که باید تماشا کنید

Detention حتی به سراغ المان‌های اشاره و کلیک نیز رفته است. منتهی شاید در نگاه اول این بازی چیز چندانی برای ارائه نداشته باشد، اما باور کنید که اگر به این بازی کمی فرصت دهید، بازی Detention تبدیل به یکی از بهترین بازی‌هایی خواهد شد که می‌توانید در هالووین امسال به سراغش بروید.

Visage


Visage یکی دیگر از بهترین بازی‌های مستقل سال ۲۰۲۰ بود که در سبک بازی‌های ترسناک روایت می‌شد. داستان این بازی در خانه‌ای متروکه جریان داشت و شما وظیفه کنترل Dwayne Anderson را برعهده می‌گرفتید که جهت مطالعه بر روی ساکنین قبلی این خانه و اتفاقات مرموزی که در آن‌جا رخ داده‌اند، به این خانه رفته. Visage برای کنسول‌های نسل هشتمی؛ نهمی و نهایتا پی‌سی منتشر شد و امتیاز متای آن نیز به ۸۱ رسید.

چیزی که این بازی را خاص می‌کرد، این بود که Visage تا حد بسیار زیادی از بازی P.T الهام گرفته بود. اتمسفر و محیط این بازی یک شاهکار بود و اضطراب و ترس؛ همواره در این بازی همراه‌تان بودند. بازی Visage موفق شد تا جایگاهش را در بین گیمرها پیدا کند و خیلی زود، تبدیل به یک بازی جذاب هالووینی شد که تجربه‌شان ابدا خالی از لطف نیست.

Phasmophobia


بازی ترسناک Phasmophobia یکی از آن دسته از عناوینی است که احتمالا آن را از روی ویدئوهای یوتیوب و یا استریم‌هایش می‌شناسید. این بازی در سال ۲۰۲۰ منتشر شد و هالووین همان سال نیز؛ به لطف استریمرها، به محبوبیت بی‌حد و مرزی رسید. یک بازی جذاب که شما در آن به همراه دوستانتان؛ تبدیل به شکارچیان روح می‌شدید و باید ارواح مختلف را می‌گرفتید! شما به عنوان یک گروه حرفه‌ای؛ به خانه‌های جن‌زده و متروکه می‌رفتید و باید با همکاری با سایر بازیکن‌ها، نوع روحی که در آن خانه وجود داشت را تشخیص می‌دادید تا بتواند آن روح را آرام کنید.


مطلب پیشنهادی:کوییز ۱۸ ویجیاتو؛ چقدر اسپایدرمن را می‌شناسید؟چقدر طرفدار مرد عنکبوتی هستید؟
کوییز ۱۸ ویجیاتو؛ چقدر اسپایدرمن را می‌شناسید؟

Phasmophobia عمدتا به سبب گیم‌پلی جذابی که داشت، مورد ستایش قرار گرفت. متاسفانه این بازی صرفا برای کنسول‌های نسل نهمی و پی‌سی منتشر شده و خبری از نسخه نسل هشتمی Phasmophobia نیست. اما با این‌حال اگر به دنبال تجربه یک بازی ترسناک چندنفره در هالووین امسال هستید، ابدا نباید بازی شاهکار Phasmophobia را نادیده بگیرید.

The Callisto Protocol


The Callisto Protocol یکی از موردانتظارترین بازی‌های سال ۲۰۲۲ بود. این بازی توسط کارگردان بازی Dead Space ساخته شده بود و به نوعی جانشین معنوی این سری نیز به شمار می‌رفت. بازی The Callisto Protocol یک عنوان تماما ترسناک با المان‌های سبک بقا و شوتر بود که گرافیک خارق‌العاده‌ای داشت. این بازی به کمک موتور بازی‌سازی آنریل انجین ۴ ساخته شده بود و به همین دلیل؛ گرافیکی را کنسول‌های نسل نهمی به تصویر می‌کشید که واقعا قابل ستایش بود.

The Callisto Protocol از نظر داستانی نیز شباهت‌های بسیاری به سری The Space داشت. بازی در سال ۲۳۲۰ روایت می‌شد و شما به عنوان تکنسینی به نام Jacob Lee بازی می‌کردید. سیفنه شما در حال حمل محموله‌ای مرموز به مقصد Europa؛ یکی از قمرهای سیاره زحل است. اما طولی نمی‌کشد که سفینه‌تان دچار نقص فنی می‌شود و سقوط می‌کند. شما تنها فرد باقی مانده در این سفینه هستید و وقتی به هوش می‌آید، متوجه می‌شوید که دوستتان؛ به طرز وحشتناکی کشته شده است! اینجا چه خبر است؟

Outlast


غیرممکن است که صحبت از بازی‌های ترسناک باشد و حرفی از سری اوت لست به میدان نیاید. اولین بازی از این سری درست در سال ۲۰۱۳ منتشر شد و با امتیاز متای ۸۰؛ به مسیرش پایان داد. Outlast جزو آن دسته از بازی‌های ترسناکی بود که تا مدت‌ها تبدیل به کابوس هر گیمری می‌شد و نسخه اول آن بقدری وحشتناک بود که حتی در بسیاری از کشورها، ممنوع شد.


مطلب پیشنهادی:با دیدن این فیلم های ترسناک جنی قبض روح شوید!از جن‌گیر تا احضار، آثاری که شامل تسخیرشدگی هستند
با دیدن این فیلم های ترسناک جنی قبض روح شوید!

همچنین درواقع، نسخه اول بازی Outlast به سبب گیم‌پلی جذابی که دارد، محبوب است. گیم‌پلی مهیج و جذاب که تماما دلهره است و اگر به دنبال یک تجربه بی‌نظیر از دنیای بازی‌های ترسناک باشید، ابدا نباید بازی Outlast را نادیده بگیرید و باید به سراغش بروید.

Amnesia: The Bunker 


Amnesia: The Bunker چهارمین نسخه از سری Amnesia بود که در همین چند وقت اخیر منتشر شد. یک بازی در سبک وحشت که نه‌تنها دوست داشتنی بود؛ بلکه اتمسفر فوق‌العاده‌ای نیز داشت. Amnesia: The Bunker به سراغ ایده نوین در طراحی داستان بازی رفته بود. داستان بازی در جنگ جهانی اول روایت می‌شد و شما وظیفه کنترل یک سرباز فرانسوی به نام Henri Clément را برعهده داشتید. داستان بازی ماجرای گیر افتاده این سرباز در راهروهای زیرزمینی ‌آلمانی‌ها را روایت می‌کرد. اما موضوع ترسناک ماجرا درست در جایی بود که Henri Clément ابدا در این تونل‌های زیرزمینی تنها نبود.

Amnesia: The Bunker به سراغ المان‌های اول شخص نیست رفته بود. محیط بازی طراحی دوست داشتنی و جذابی داشت و چهارمین نسخه از این سری توانسته بود تا نظر مثبت منتقدان را نسبت به خودش جلب کند. Amnesia: The Bunker به سبب داستانی که داشت، مورد توجه قرار گرفت و خیلی زود تبدیل به یک بازی شاهکار شد.

Luigi’s Mansion 3


وقتی صحبت از تجربه بازی‌های ترسناک می‌شود، هیچکسی انتظار ندارد که پای استودیوی نینتندو به دنیای بازی‌های ترسناک نیز باز شود. اما گاهی این استودیو بازی‌هایی را می‌سازد که ابدا نمی‌توان آن‌ها را دست کم گرفت. هالووین یک جشن ترسناک است و در این جشن کودکان نیز حضور دارند. بنابراین اگر به دنبال یک بازی هالووینی هستید که چندان دلهره‌آور نباشد، اسپین‌آف Luigi’s Mansion 3 قطعا می‌تواند شما را شگفت‌زده کند.


مطلب پیشنهادی:ترسناک ترین عروسک های شیطانی سینمای هالیوودداستان اسباب‌بازی‌های شیطانی
ترسناک ترین عروسک های شیطانی سینمای هالیوود

بازی جذاب Luigi’s Mansion 3 درست در سال ۲۰۱۹ توسط استودیوی Next Level Games به صورت انحصاری برای کنسول دستی نینتندو سوئیچ منتشر شد. Luigi’s Mansion 3 داستان لوئیجی را روایت می‌کرد که در شب هالووین؛ دردسرهای ترسناکی را باید پشت سر بگذارد. این بازی موفق شد تا در امتیازات و نمرات نیز عالی عمل کند و خیلی زود تبدیل به یک بازی محبوب شد.

Little Nightmares


سری بازی‌های Little Nightmares سبکی را روایت می‌کنند که کاملا متفاوت‌تر از دیگر بازی‌های این لیست است. جنس ترسی که این بازی به تصویر می‌کشد، متفاوت و منحصر به فرد است و همین موضوع باعث شده تا Little Nightmares حرف برای گفتن داشته باشد. اولین نسخه از این سری در سال ۲۰۱۷ منتشر شد و طرفداران بسیاری پیدا کرد. استودیوی Namco Bandai Games عنوانی را ساخته بود که گیمرها واقعا عاشقش شده بودند.

گیم‌پلی و داستان در این بازی واقعا جذاب بود. این بازی خودش را یک عنوان پلتفرمر معرفی می‌کرد که پازل‌های جذابی داشت و می‌توانست شما را تا مدت‌ها سرگرم کند. نهایتا نسخه اول این با امتیاز ۷۸ به مسیرش پایان داد و خودش را یک بازی دوست داشتنی معرفی کرد.

Five Nights at Freddy’s: Security Breach


فرنچایز Five Nights at Freddy’s یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین فرنچایزهای ژانر وحشت است که کارنامه دوست داشتنی دارد. این بازی‌ها سال‌هاست که در بین گیمرها حضور دارند و برای پلتفرم موبایل تا پی‌سی و کنسول‌ها، منتشر شده‌اند. اما جدیدترین نسخه این بازی که در سال ۲۰۲۱ با نام Five Nights at Freddy’s: Security Breach منتشر شد، نقطه عطفی در صنعت بازی‌سازی بود. این بازی به معنای واقعی کلمه ترسناک بود و می‌توانست گیمرها را تا حد مرگ بترساند.


مطلب پیشنهادی:بهترین فیلم‌های زامبی آسیایی که باید تماشا کنیدفرصتی برای آشنایی با بهترین‌های این ژانر
بهترین فیلم‌های زامبی آسیایی که باید تماشا کنید

بازی Five Nights at Freddy’s: Security Breach نسبت به نسخه‌های پیشین این سری؛ بهبودها و تغییرات بسیاری داشت. تغییراتی که از نظر طرفداران قدیمی سری فناف؛ چندان خوب نبودند و باعث بد شدن Five Nights at Freddy’s: Security Breach شدند. شاید به همین دلیل است که این بازی تنها به امتیاز متای ۶۴ رسید و چندان خوب نبود. اما با این‌حال اگر به دنبال یک بازی سرگرم‌کننده در ایام هالووین هستید، تجربه Five Nights at Freddy’s: Security Breach چندان هم خالی از لطف نیست.

Dead Space – 2023


باید اعتراف کرد که سال ۲۰۲۳؛ سالی دوست داشتنی برای علاقه‌مندان بازی‌های ترسناک بود. در این سال بود که بسیاری از بازی‌های ترسناک معرفی شدند و طبیعتا در راس آن‌ها، بازی شاهکار Dead Space قرار داشت. این بازی بقدری دوست داشتنی بود که به محض انتشارش؛ همه عاشقش شده بودند و بالاخره پس از سال‌ها نسخه جدید این سری در دست گیمرها قرار گرفته بود. Dead Space سال ۲۰۲۳؛ مجددا داستان Isaac را روایت می‌کرد که برای پیدا کردن نامزد گمشده‌اش؛ راهی سفینه Ishimura شده بود.

همچنین این بازی از نظر گرافیکی نیز واقعا یک شاهکار بود. محیط در بازی Dead Space بقدری خوب طراحی شده بود که شما حتی در همان مراحل اولیه بازی نیز؛ ترس را به وضوح حس می‌کردید. موسیقی‌متن و صداگذاری بازی نیز؛ دقیقا جزو دیگر دلایلی بودند که این بازی را خاص می‌کردند.

Resident Evil 4 – Remake


سری بازی‌های رزیدنت اویل همیشه پای ثابت بازی‌های ترسناک بودند. دنیای این بازی‌ها بقدری ترسناک و شگفت‌انگیز بود که تجربه‌شان ابدا خالی از لطف نیست. پس از موفقیتی که استودیوی کپ‌کام با ریمینک نسخه دوم این سری داشت، فورا دست به کار شد و رزیدنت اویل ۴ ریمیک را معرفی کرد. یک بازی شگفت‌انگیز و جذاب که گیم‌پلی و گرافیک خارق‌العاده‌ای داشت.


مطلب پیشنهادی:شخصیت Wednesday Addams چگونه به یکی از تاثیرگذار‌ترین نمادهای گوتیک تبدیل شد؟شخصیتی که طی سال‌ها به محبوبیت کامل رسیده است
شخصیت Wednesday Addams چگونه به یکی از تاثیرگذار‌ترین نمادهای گوتیک تبدیل شد؟

ریمیک Resident Evil 4 در سال ۲۰۲۳ منتشر شد و منتقدان نیز از این بازی راضی بودند. بطوری که این بازی روی پلی‌استیشن ۵؛ به امتیاز متای ۹۳ رسید که واقعا نمره خوبی است. بنابراین اگر طرفدار سری رزیدنت اویل هستید، هالووین امسال نسخه ریمیک بازی Resident Evil 4 را از دست ندهید.

Alan Wake Remastered


برای اولین‌بار درست در سال ۲۰۱۰ بود که سری Alan Wake معرفی شد. اما وقتی در سال ۲۰۲۳ خبر ساخت نسخه جدید این بازی منتشر شد، گیمرها دست از پا نمی‌شناختند و این موضوع نشان می‌داد که سری Alan Wake تا چه اندازه محبوب است. داستان این سری درباره نویسنده‌ای به نام Alan Wake است که تا مدت‌ها فکر می‌کرد که همسرش از دنیا رفته، اما ناگهان نامه‌ای به دستش می‌رسد که در آن خبر از زنده بودن همسر Alan Wake می‌دهد. حال شما باید در این مسیر همراه او باشید تا همسرش را پیدا کند.

همچنین درواقع نسخه ریمستر این بازی در سال ۲۰۲۱ منتشر شد. گرافیک و مکانیزم‌های Alan Wake در نسخه ریمستر تا حد بسیار زیادی بهتر شده بودند و توصیه می‌کنم که هالووین امسال را به تجربه این بازی بپردازید تا نسخه دوم این سری پس از مدت‌ها بالاخره منتشر شود.

Dead by Daylight


هیچ چیزی به اندازه تجربه یک بازی چندنفره ترسناک دوست داشتنی نیست. این موضوعی است که می‌توان درباره بازی Dead by Daylight گفت. یک بازی دوست داشتنی با المان‌های آنلاین که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد و حتی پورت موبایلی آن نیز دردسترس است. Dead by Daylight یک بازی سبک بقاست که به صورت آنلاین روایت می‌شود. داستان این بازی درباره افرادی است که در یک عمارت گیرافتاده‌اند. اما آن‌ها تنها نیستند و در این عمارت قاتل‌های دیوانه‌ای به دنبال از بین بردشان هستند.


مطلب پیشنهادی:۹ بازی که رازهای ترسناکی دارند | آیس برگبازی‌های نفرین شده
۹ بازی که رازهای ترسناکی دارند | آیس برگ

درواقع شما باید در بازی Dead by Daylight با کمک دیگر پلیرها، پازل‌ها و معماهای بازی را حل کنید تا به دنبال راهی برای فرار باشید. البته همه‌چیز هم به همین سادگی نیست و شما در این مسیر؛ با مشکلات بسیاری رو به رو خواهید شد که بازی را چالش برانگیزتر کرده‌اند.

The Quarry