به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، در مراسم تقدیر از فعالان نظام بهداشت کشور که در مرکز همایش‌های بین‌المللی اجلاس سران تهران برگزار شد، با اشاره به ارائه خدمات بهداشتی در دورترین و صعب العبورترین نقاط کشور به مردم، گفت: نیروهای بهداشتی از مردم و برای مردم هستند و در بحران‌های مختلف، آخرین افرادی هستند که از روستاها خارج می‌شوند که این رفتار نشان دهنده فداکاری و ایثار آنها است.

وی با بیان اینکه ۱۸ هزار خانه بهداشت، ۵ هزار و ۶۳۴ پایگاه سلامت و ۵ هزار و ۶۷۴ مرکز جامع خدمات سلامت در سطح یک خدمات سلامت فعال هستند، به ارتقای شاخص‌های حوزه سلامت اشاره و خاطرنشان کرد: افزایش امید به زندگی از ۵۶ سال در ابتدای انقلاب به ۷۶ سال، پوشش واکسیناسیون ۹۸ درصدی، دسترسی ۹۸ درصد مردم به آب آَشامیدنی سالم، کاهش مرگ و میر نوزادان از ۳۲ در هر هزار تولد زنده در ابتدای انقلاب به ۸ در هر هزار تولد زنده، کاهش مرگ و میر مادران باردار از ۲۵۵ در ۱۰۰ هزار تولد به ۲۳ در هر ۱۰۰ هزار تولد و کاهش مرگ و میر کودکان از ۱۳۵ در هزار تولد در ابتدای انقلاب به ۱۴ در هر هزار تولد، بخشی از دستاوردهای نظام سلامت بوده است.

وزیر بهداشت با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهور برای احیا و تقویت ساختار نظام شبکه بهداشت کشور، خاطرنشان کرد: رویکرد ما در دولت مردمی، پیشگیری محوری به جای درمان محوری است که در وزارت بهداشت با جدیت، دنبال می‌شود.

به گفته عین اللهی، اولین خواسته و شعار رئیس جمهور در ابتدای کار دولت، مهار کرونا بود که با تلاش گسترده مدافعان سلامت و نیروهای بهداشتی و درمانی، واکسیناسیون در تمام مناطق کشور به صورت جهادی و شبانه روزی انجام شد و ظرف ۴ ماه پوشش واکسیناسیون کشور، به میزان بالایی رسید؛ به طوری که جمهوری اسلامی ایران از سوی سازمان جهانی بهداشت به عنوان یکی از کشورهای موفق در این زمینه، معرفی شد.

وی از طرح عدالت و تعالی نظام سلامت به عنوان برنامه راهبردی وزارت بهداشت در دولت مردمی یاد کرد و افزود: این برنامه با اسنادی همچون سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، سند تحول دولت مردمی و سایر اسناد بالادستی انطباق دارد و بر اساس آن، بازسازی و تقویت ع شبکه بهداشت کشور با مشارکت متخصصان، صاحبنظران و صاحبنظران حوزه بهداشت در دستور کار است.

وزیر بهداشت از تعریف ۴۰۴۰ پروژه بهداشتی در سراسر کشور در ابتدای کار دولت مردمی خبر داد و گفت: یکی از اقدامات مهم وزارت بهداشت، ساخت و بازسازی واحدهای بهداشتی در سراسر کشور است. تا کنون دو هزار پروژه بهداشتی در کشور تکمیل و افتتاح شده و امروز نیز یک هزار پروژه دیگر به صورت همزمان در کشور به بهره برداری می‌رسد که ۷۰ درصد این پروژه‌ها مربوط به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته است.

عین اللهی با اشاره به حضور نیروهای متخصص، متعهد و جذب نیروهای بهداشتی، گفت: در دولت مردمی تا کنون ۴ هزار و ۳۰۰ بهورز استخدام شده اند و مجوز استخدام ۶ هزار و ۵۰۰ نیرو برای حوزه بهداشت صادر شده که فردا آزمون استخدامی وزارت بهداشت و این نیروها برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه ۵۰۰ دستگاه خودرو برای مناطق کوهستانی و صعب العبور و ۵ هزار و ۴۰۰ دستگاه موتورسیکلت برای تقویت ناوگان حوزه بهداشت تأمین می‌شود، گفت: در ۶ سال قبل از دولت مردمی، هیچ وسیله نقلیه ای به واحدهای بهداشتی اختصاص نیافته بود که در این دو سال، تقویت ناوگان بهداشت در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است.

وزیر بهداشت، توجه به جوانی جمعیت را از مهمترین برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت بهداشت در دولت مردمی عنوان و خاطرنشان کرد: متأسفانه امروز شاهد نتایج فاجعه بار اجرای سیاست تنظیم خانواده، هستیم و با بحران جمعیت روبرو شده ایم و یکی از وظایف همکاران ما در مراکز بهداشتی، توجه به جوانی جمعیت است.

عین اللهی با اشاره به تشکیل قرارگاه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در وزارت بهداشت با مسئولیت وزیر بهداشت، یادآور شد: این قرارگاه در تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی با مسئولیت رئیس دانشگاه، تشکیل شده البته برای تحقق سیاست‌های جمعیتی، نیازمند به اقدامات بلند مدت، فرهنگی و اجتماعی نیز هستیم.

وی از ارائه رایگان آموزش‌های هنگام ازدواج، استانداردسازی غربالگری جنینی جهت جلوگیری از سقط جنین‌های سالم، ایجاد شبکه درمان ناباروری برای درمان زوج‌های نابارور، تعیین محتوای سبد غذایی و بهداشتی مادران، آموزش و مشاوره فرزندآوری در خانه‌های بهداشت، توسعه زایشگاه‌ها و بلوک‌های زایمانی، پوشش بیمه‌ای برای مادران باردار و کودکان و اختصاص کارانه پلکانی مشاوره فرزندآوری برای بهورزان و مراقبان سلامت به عنوان بخشی از اقدامات وزارت بهداشت در جهت تحقق سیاست‌های جمعیتی یاد کرد.

وزیر بهداشت با تاکید بر اجرای برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع به عنوان اولویت دیگر وزارت بهداشت در دولت مردمی، گفت: پزشکی خانواده، به شکل بومی شده با توجه به شرایط اقتصادی، اجتماعی و مؤلفه‌های اپیدمیولوژیک در کشور و با هدف پیشگیری محوری به جای درمان محور در حال اجرا است و نقش بهورزان، مراقبان و کارشناسان بهداشت در مناطق شهری و روستایی، بسیار مهم است. در این برنامه، نقش نیروهای بهداشتی، فعال است و منتظر بیمار شدن افراد تحت پوشش نمی‌شویم بلکه با تشکیل پرونده سلامت و حضور فعال نیروهای بهداشتی به صورت خانواده محور و محله محور، اقدام خواهیم کرد.

عین اللهی با اشاره به حضور سفیران سلامت در مدارس، محله‌ها و خانواده‌ها، تاکید کرد: نکته اصلی در سلامت خانواده، تقویت خودمراقبتی و ترویج سبک زندگی سالم با ارائه آموزش‌های سلامت است به نحوی که اگر فردی بیمار بود و یا در غربالگری‌ها شناسایی شد، از طریق نظام ارجاع به پزشک خانواده، متخصص و یا مراکز درمانی مراجعه کند. در این برنامه هدف ما به حداقل رساندن هزینه‌های درمانی و در مناطق محروم، رایگان شدن خدمات بستری از مسیر ارجاع است.

وی با بیان اینکه زیرساخت‌های نظام ارجاع الکترونیک و پرونده سلامت الکترونیک تأمین شده است، افزود: خوشبختانه نیروهای بهداشتی و درمانی، آموزش‌های لازم در این زمینه را فراگرفته اند تا ارجاع بیماران در صورت نیاز انجام شود.

وزیر بهداشت به تعریف بسته‌های آموزشی در مسیر ارتقای سواد سلامت، تقویت خودمراقبتی، سلامت مادر و کودک، واکسیناسیون، سلامت سالمندان، جوانی جمعیت و کاهش آسیب‌های اجتماعی در وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: در فاز اول ۹۳ شهرستان کشور وارد اجرای برنامه سلامت خانواده شده و آثار و نتایج اجرای آن بسیار خوب و امیدوارکننده بوده است.

به گفته عین اللهی، امروز علاوه بر موفقیت در مهار کرونا، شاهد اعطای گواهی حذف سرخک و سرخجه از سوی سازمان جهانی بهداشت به کشورمان هستیم. همچنین دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس که سال ۹۳ تصویب شده بود با حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در دولت مردمی برای نخستین بار و تا دهه فجر امسال تولید می‌شود.

وی ادامه داد: بیماری هپاتیت C برای مردم مشکلات زیادی ایجاد کرده که باعث نارسایی کبد می‌شود اما با برنامه ریزی همکاران ما در حوزه بهداشت تا دو سال و نیم آینده امیدواریم این بیماری در کشور ریشه کن شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه امروزه در اکثر بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن، پوشش واکسیناسیون حدود ۹۹ درصد است، خاطرنشان کرد: این میزان پوشش واکسیناسیون در سطح جهان، نصاب بالایی دارد. همچنین خدمات رایگان تغذیه و تجویز مکمل‌های مورد نیاز مادران باردار و کودکان از سوی بهورزان و مراقبان سلامت ارائه می‌شود که طی آن حدود ۵۰۰ میلیارد مکمل در کشور توزیع شده است. همچنین از رئیس جمهور که دستور توزیع شیر در مدارس را داد، تشکر می‌کنیم چراکه اقدامی مهم در حوزه تغذیه کودکان به ویژه در مناطق محروم محسوب می‌شود.

عین اللهی با اشاره به وضعیت نه چندان مناسب سلامت دهان و دندان در کشور، تاکید کرد: دندانپزشکی را نباید فقط به عنوان خدمات درمانی تلقی کرد بلکه خدمات پیشگیرانه سلامت دهان و دندان در مراکز بهداشتی به صورت رایگان ارائه می‌شود. در این زمینه ۱۵ میلیون وارنیش فلوراید برای ارائه خدمات پیشگیرانه فلورایدتراپی به کودکان ۳ تا ۶ سال و دانش آموزان مقطع ابتدایی اختصاص یافته است.

وی با اشاره به راه اندازی واحدهای سراج برای اولین بار در کشور توسط معاونت بهداشتی وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: در این واحدها در زمینه پیشگیری از آسیب‌های روانی و اجتماعی اقدام می‌شود و برای هر ۳۰۰ هزار نفر، یک واحد سراج تشکیل شده که امیدواریم مشکلات این زمینه را کنترل و برطرف کند.

وزیر بهداشت از فعالان حوزه بهداشت به عنوان سربازان گمنام حوزه سلامت یاد کرد و گفت: امروزه در نظام سلامت، ارکان مهمی داریم که حوزه بهداشت، از مهمترین آنهاست و نقش مهمی در تأمین و ارتقای سلامت مردم جامعه دارد.

source

توسط namov